Kada i kako treba započeti pranje zuba kod dece? / Mikor és hogyan kell elkezdeni a kisgyermekek fogmosását?

Sa pojavom prvih zuba (6-8 meseci) već se treba početi sa pranjem zuba, sićušnom mekanom četkicom za zube koja odgovara uzrastu, međutim zubnu pastu još ne treba koristiti.

Ovo pranje zuba može da se događa u krevetiću pre spavanja, ali i prilikom igre.

Sa rastom deteta zamenimo četkicu za zube za veću i može se koristiti pasta za zube. Dečije paste za zube ne sadrže fluorid, zato ako se proguta, ni onda neće biti problema.

Pokušajmo učiniti doživljajem pranje zuba. Od malih nogu ponesimo dete sa sobom u kupatilo kada peremo zube, ali može i cela porodica da pere zajedno zube. Suština je, da se deca naviknu da je pranje zuba sastavni deo svakodnevne rutine.  Nakon večernjeg pranja zuba ni jesti, ni piti se ne sme ništa, osim vode.

Sve dok se ne uverimo da dete i samo zna oprati zube (6-8-10 godina uzrasta), dotle ga kontrolišemo.

Ako smatramo da je neophodno, i pri ovom uzrastu, roditelj može da pomogne pri pranju zuba.

 

 

 

 

                                                                

 

                                                 Mikor és hogyan kell elkezdeni a kisgyermekek fogmosását?

 

Az első fogak megjelenésével (6-8 hónap) már el kell kezdeni a fogmosást, puha pici fogkefével, ami  a kornak megfelelő, fogkrémet azonban még nem kell használni. Ezek a „fogmosások”  történhetnek a kiságyban alvás előtt, sőt játék közben is.

A gyermek növekedésével váltsuk a fogkefét nagyobb méretűre és már használhatunk fogkrémet. A gyerek fogkrémek nem tartalmaznak fluoridot, ezért ha lenyelik, akkor sem lesz probléma belőle.

Próbáljuk élvezetessé tenni a fogmosást. Egész pici kortól vigyük magunkkal a babát a fürdőszobába, amikor fogat mosunk, vagy akár az egész család is moshatja együtt a fogát. A lényeg az, hogy a gyerekek megszokják, hogy a fogmosás szerves része a napi rutinnak és hogy az esti fogmosás után sem enni, sem inni nem szabad, csak vizet.