Lečenje karijesa / A fogszuvasodás kezelése

Najpoznatije i najdelotvornije lečenje karijesa je čišćenje šupljeg zuba i njegovo plombiranje.

Analgetici dati kao protivsredstvo kod zubobolje, samo ublažavaju simptome bola, dok pacijent ne stigne kod zubara.

Za vađenje zuba treba se opredeliti u slučaju da se zub plombiranjem, lečenjem korena zuba ne može spasiti, kao i kad je zub u tolikoj meri pokvaren da se ni krunica ne može nadograditi.

Pre plombiranja iako se radi o površinskom karijesu, pacijent svakako treba da dobije anesteziju. Sama teritorija na kojoj je na odgovarajući način izvrsna anestezija je bezbolna za rad i do odgovarajuće dubine se može očistiti zub, pa tako možemo biti sigurni da ni bušenje, a ni plombiranje neće boleti.

Bušilicom za zube se odstranjuju pokvareni delovi zuba i na ovakav način nastalu rupu plombiraju. Veličina plombe zavisi od količine odstranjenog pokvarenog zubnog tkiva.

Ukoliko zub i dalje boli, može da bude potrebno lečenje korena zuba kome je cilj da se udalje pulpa i zubni živac.

Ovaj poduhvat može zahtevati lečenje u više navrata. Posle ovoga se pristupa plombiranju korena zuba čime se očišćeni kanal zubnog korena zatvara. Plombiranje zubnog korena se kontroliše rentgenskim snimkom, a zatim sledi plombiranje kruničnog dela. Ukoliko je oštećenje kruničnog dela prevelik, onda ako je potrebno može se izraditi inley ili porcelanska kruna.

S vremena na vreme plombe treba menjati, to jest treba obnoviti jer pored linije plombiranja može početi novi karijes. Nedostatak ovog procesa je taj da kod svake promene se žrtvuje i mali deo zubnog tkiva.

Najmoderniji postupak za lečenje karijesa je lečenje OZONOM koji se bazira na uticaju ozonske dezinfekcije.

Pre početka lečenja površina zuba se očisti, zatim se laserom izmeri stepen karijesa, pa lečenje traje od 20–60  sekundi. Visokooksidanski gas prodire u zubno tkivo i gotovo sve bakterije uništava koje prouzrokuju karijes, razgrađuje kiseline, belančevine i to sve tako da ne treba bušiti, pa tako nije potrebna ni anestezija. Posle lečenja uz pomoć jedne specijalne tečnosti u velikoj koncentraciji se zubu dostavljaju mineralne materije i fluorid. Ovo već pacijent radi sam kod kuće uz pomoć specijalne zubne paste, vodice za ispiranje usta i spreja uz pridržavanje rigorozne dijete.

Remineralizacija - ugradnja mineralnih materija u zubnom tkivo realizuje se u toku od 4-12 nedelja. Ova metoda je najblaža za lečenje karijesa,bilo da je površinsko zalivanje fisula ili dublji karijes, pa i lečenje korena zuba može da se spreči na ovaj način ako kanal korena zuba još nije zaražen.

 

 

                                                               

 

 

                                                

 

                                                 A fogszuvasodás kezelése

 

A fogszuvasodás egyetlen ismert és hatékony kezelése a lyukas fog kitisztítása és betömése. A fogfájás ellenszereként adott fájdalomcsillapító csak a tüneteket enyhíti, míg eljutunk a fogorvoshoz.

Foghúzásra csak akkor kerüljön sor, ha a fog már töméssel, gyökérkezeléssel  nem menthető meg, valamint a fogromlás is olyan mértékű, hogy a fogkoronát sem lehet felépíteni.

A tömés készítése  előtt, akkor is, ha csak felszíni szuvasodásról van szó, a beteg mindenképp kapjon érzéstelenítőt. Csak a megfelelően érzéstelenített területen lehet biztonságosan dolgozni, a megfelelő mélységig megtisztítani a fogat,  így biztosak lehetünk, hogy sem a fúrás, sem a tömés nem fog fájni.

 A fogászati fúróval a szuvas részeket eltávolítják és az így keletkezett üreget betömik. A tömés mérete az eltávolított szuvas fogszövet mennyiségétől függ.

 Amennyiben a fog tovább fáj, gyökérkezelésre lehet szükség, aminek a célja a fogbél-fogideg eltávolítása. Ez a kezelés több alkalmat is igénybe vehet. Ezután kerül sor a gyökértömésre, amellyel a kitisztított gyökércsatornát zárják le. A gyökértömést röntgennel ellenőrzik, ami után következik a fog koronai részének tömése. Ha a fog koronai részének károsodása nagyméretű, szükség esetén, inlay vagy porcelánkorona is készíthető.

A töméseket időnként cserélni kell, azaz fel kell újítani, mert a tömés vonala mellett újabb szuvasodás indulhat. Ennek a folyamatnak az a hátránya, hogy minden cserénél áldozatul esik egy kis fogszövet is.

 

A legmodernebb eljárás a fogszuvasodás kezelésére az ÓZONKEZELÉS, ami az ózon fertőtlenítő hatásán alapul. A kezelés megkezdése előtt a fogfelületet megtisztítják, ezutén lézerrel bemérik a szuvasodás mértékét, majd a kezelés 20-60 másodpercig tart. Az erős oxidáns hatású gáz a fogszövetbe hatolva szinte az összes szuvasodást okozó baktériumot elpusztítja, lebontja a savakat, a fehérjéket, mindezt úgy, hogy nem kell fúrni, így nem kell érzéstelenítő sem. A kezelés után egy speciális folyadék segítségével nagy koncentrációban ásványi anyagokat és fluoridokat juttatnak a foghoz. Ezt már a beteg önállóan végzi otthon, speciális fogkrém, szájöblítő és szájspray segítségével,  szigorú diéta betartása mellett.

A fogszövetbe az ásványi anyagok visszaépülése-REMINERALIZÁCIÓJA  4-12 héten belül történik meg. Ez a módszer a legkíméletesebb a szuvasodás kezelésére, legyen az felszíni barázdakárosodás, vagy mélyebb szuvasodás, sőt a gyökérkezelés is megelőzhető ilyen módon, ha a gyökércsatorna még nem fertőzött.