Napola polomljen zub / Kettétört fog

Zub koji se napola polomio nije jednak slučaju kada se odlomi samo neki deo zuba.

Prilikom prvog slučaja se ne odvaja samo deo zubne gleđi, nego se zub u celosti napukne u pravcu korena. Može se desiti čak i to, da se koren zuba napola polomi, a krunica zuba ostaje cela.

Uzroci napola polomljenog zuba

Ova pojava je danas sve češća, a ujedno i najčešći uzrok gubljenja zubiju. Jedno od uzroka je i produženi prosečni životni vek čoveka, jer stari zubi dovode do škripanja zubiju i do jakog stiska vilice.

 

Simptomi napola polomljenog zuba:

  • Bol koji se javlja prilikom žvakanja
  • Bol koji se javlja prilikom konzumiranja toplo-hladnog jela
  • Vodoravni prelom krunice ili korena zuba.

 

Gleđ zuba se istanji  i tada se javlja bol. Pulpa zuba i nervni ostaju slobodni i osetljivi. Posle određenog vremena se zubni nervi mogu oštetiti u tolikoj meri, da se više ne mogu sami regenerisati. Zubno tkivo se može inficirati, a zatim se proširiti na desni i na kosti vilice.

 

Tipovi preloma zubiju:

Tanko naprsnuće– slobodnim okom se retko primećuje, najčešće nastaje na zubnoj gleđi i dotiče samo spoljašnji deo zuba. Obično je bezbolan i nije opasan po zdravom zubu. Međutim, ako se ne izleči, naprsnuće se može povećati  i doći do preloma zuba.

Prelom gleđi – Obično nastaje iz tankih horizontalnih naprsnuća. U ovom slučaju se dotiču i pulpa i nervi u zubima. Zub ostaje čitav, ali se prelom jasno vidi na površini zuba. Pošto pulpa zuba ostaje slobodna, može se desiti da se isti inficira bakterijama. Stvara se upala koja je veoma bolna. Ako dođe do ovoga slučaja, tada će bol nestati samo lečenjem korena zuba. Ako se naprsnuće produži ispod desni, zub se ne može spasiti i vađenje će biti neizebežno. Zato je jako važno na vreme uspostaviti dijagnozu i sprovesti samo lečenje.

Prelom  - prelom najčeće nastaje kao posledica naprsnuća, koja nije lečena. Ona dopire i do samog korena zuba. Što je veći prelom, to je i veći problem koji zahteva trenutno lečenje, jer pulpa i nervi su ostali nezaštićeni. U retkim slučajevima se zub može zaštiti i sa posebnim postupkom, ali je najčešće neizbežno vađenje zuba.

Horizontalni prelom u pravcu korena zuba -  tačka preloma nastaje u korenu i ide ka pravcu krune zuba. Ovo se najčešće vidi samo na rentgentskom snimku i kada se upala prošiti na kosti vilice ili na desni. Skoro u svakoj situaciji se odstranjuje taj zub.

 

Prevencija

Prelom ne možemo u potpunosti predvideti,  ali možemo da smanjimo mogućnost  preloma. Možemo učiniti sledeće:

  • U toku sporta nosimo splint – zaštitnik za zube
  • U kasnijim godinama pripazimo na unos kalcijuma
  • Ostavimo naviku grickanja noktiju i drugih čvrstih predmeta (kraj olovke, led, različite semenke)
  • Pokušajmo da se odviknemo od škripanja zubima. Možemo noću nosit štitnike za zube (pri škripanju zubima)

 

 

 

                                                      Kettétört fog

 

A fog kettétörése nem egyenlő a fogtöréssel, ugyanis ilyenkor nem csak a fogzománcból törik le egy darab, hanem a fog részben vagy egészben a koronától a gyökér irányába végigreped, de olyan is előfordulhat, hogy a foggyökér reped-törik ketté és a korona nem sérül.

A fog kettétörésének oka – ez a jelenség napjainkban igen gyakori és a fogak elveszítésének egyik jelentős kockázati tényezője. Ennek egyik oka az átlagéletkor növekedése, mert az öreg fogak

fogcsikorgatáshoz vagy fogszorításhoz vezethet.

A kettétört fog tünetei:

  • rágás közben jelentkező fájdalom
  • hideg-meleg étel vagy ital fogyasztásakor jelentkező fájdalom
  • a fog koronájának vagy gyökerének vizszintes vagy függőleges törése

Ilyenkor jelentkezik a fájdalom, mert a külső védőréteg szerepét betöltő fogzománc megsérül, így a fogbél és a fogidegek szabaddá és irritálttá válnak. Egy bizonyos idő után a fogbél annyira károsodhat, hogy már nem turja regenerálni magát.

A kiterjedt törések a fogbél szöveteinek fertőzését idézik elő, ami átterjedhet a fogat megtámasztó ínyre és csontállományra is.

A fogtörés tipusai:

Hajszálrepedés – szabad szemmel nehezen észrevehető, általában a fogzománcon keletkezik és csak a külső rétegeket érinti.  Leginkább fájdalommentes és nem jelent veszélyt a fogra, ha azonban kezeletlen marad, komolyabb repedéshez-töréshez vezethet.

Repedés – általában a hajszálrepedésből induló, függőleges irányban végigfutó törés, ez már érinti a fogbélt és a fogideget is. A fog látszólag egyben marad, azonban egy jól kivehető törésvonal látszik rajta. A fogbél szabaddá válása a bakteriális fertőzöttség miatt könnyen fogbél gyulladáshoz vezethet, ami nagyon fájdalmas és csak gyökérkezeléssel  szüntethető meg a fájdalom.  Amennyiben a törésvonal az íny alatt is folytatódik a fog már nem menthető meg és el kell távolítani. Ezért nagyon fontos a korai diagnózis és kezelés.

Törés – gyakran a kezeletlen repedés következménye és ez már eléri a fog gyökerét is, minél mélyebb a törés, annál nagyobb a probléma  és azonnali ellátást igényel, hisz az élő idegek és a fogbél szabadon vannak. Ritka esetben, speciális eljárással még megmenthető a fog, de általában az eltávolítására kerül sor.

Foggyökér függőleges irányú törése – a törés a fog gyökerétől  indul és a korona felé halad. Általában csak röntgenfelvétel alapján látható ezért sokáig észrevétlen maradhat, vagy ha a gyulladás már átterjedt a fogat körülvevő csontállományra és az ínyre is. Szinte minden esetben a fog eltávolítására kerül sor.

A megelőzés – bár teljesen nem tudjuk megelőzni, mert az idő előrehaladtával  a fogak meggyengülnek, de azért néhány dologgal  segíthetünk, hogy ne következzen be  a legrosszabb, ilyenek pl.:

  • viseljünk fogvédőt sportolás közben
  • idősebb korban figyeljünk oda a megfelelő kálcium bevitelre
  • hagyjunk fel a körömrágással, a kemény dolgok rágcsálásával (ceruzavég, jég, különböző magvak)
  • próbáljunk leszokni a fogcsikorgatásról, szorításról, amennyiben  éjszaka is csikorgatjuk fogainkat, viseljünk éjszakai sint csikorgatás ellen.