Novosti u zubnoj tehnici / Újdonságok a fogtechnikában

Kao i na svim poljima i u zubotehnici pojavljuju se neprekidno novi materijali, tehnologije.

Takvi su razne novo razvijene keramike kod estetskih nadoknada, kod nemetalnih tehnologija. Ove imaju veću tvrdoću i deluju prirodnije.

Za najveće novine danjašnjice računaju se savremene tehnologije kao što su CAD/CAM, koje se neprekidno razvijaju.

Ne smemo zaboraviti ni tehnike implanata, a tu ubrajamo i all-on-four ili oll-on-six u više varijanti.

Da bi svako bolje shvatio, uzmimo jedan primer:

Uporedimo postupak jednog ručno urađenog tehničkog skeleta i jedan računarom potpomognut planirani način gde se proces odigrava samo u virtuelnom prostoru.Kod tradicionalnog načina ručno izrađujemo mostnog skeleta, znači klasičnim modeliranjem, ulaganjem, postupkom izliva, dok računarom aditivnim (dodatim) načinom ili substraktivnim (oduzimanjem) načinom se ostvaruje izrada. Posmatrajući krajnji rezultat s gledišta funkcije i geometrije gotovo da su isti, naročito, što se tiče pacijenta, ali strukturne i izrađivačke razlike su značajne, naročito, što se tiče vremena izrade.

U isto vreme potpuno drugačije znanje i pripremljenost se zahteva od strane zubnih tehničara što se tiče ove dve metodičke tekovine.

Primena ovakvih novina za pacijente znači veliku prednost, pomaže da se odabere najbolja nadoknada, kako po ceni, tako i u pogledu funkcije i estetike.

 

 

                                                                 

 

 

 

                                                                                            Újdonságok a fogtechnikában

 

 

Mint minden téren a fogtechnikában is folyamatosan jelennek meg új anyagok, technológiák. Ilyenek a különböző új fejlesztésű kerámiák az esztétikai pótlásoknál, a fémmentes technológiáknál.  Ezek már mind nagyobb szilárdságúak  és a hatásuk még természetesebb.

Napjainkban a legnagyobb újdonságnak és korszerű technológiának a CAD/CAM számít, ami folyamatosan fejlődik. 

Az implantációs technikákról sem szabad megfeledkeznünk, ide sorolhatjuk az all-on-four vagy az all-on-six többféle variációban.

 

Hogy mindenki jobban megértse vegyünk egy példát:

Nézzünk egy hagyományos, kézzel keszített fogtechnikai vázkészítési  eljárást és egy számítógéppel segített tervezési módot, ahol a folyamat már csak a virtuális térben játszódik. A hagyományos módszernél kézzel készítjük a hídváz szerkezetét, tehát klasszikus mintázási, beágyazási, öntési eljárással, míg a számítógépes módszernél  additiv (hozzáadott) vagy szubsztraktív (kivonó) módon készül a kivitelezés. A végeredmény funkcióját és geometriáját tekintve szinte ugyanaz, főleg a páciens szempontjából, de a szerkezetbeli és elkeszítésbeli különbségek jelentősek, főleg ami az elkészítés idejét illeti.

Ugyanakkor teljesen más tudást és felkészültséget  kíván a fogtechnikusok részéről is ez a két módszerbeli folyamat.

Az ilyen újdonságok alkalmazása a páciensek számára jelentenek nagy előnyt, hogy a számukra legmegfelelőbb pótlást válasszák, úgy az ár mint a funkció tekintetében.