O umnjaku - A bölcsességfogról

Ako su svi zubi prisutni, u zubnom nizu, osmi, zadnji zub nazivamo kutnjakom. Ovaj zub je treći molar.

Obično izraste  u mladosti kada čovek odraste, naime u doba, kada ljudi navodno raspolažu sa najviše znanja. Zato ih nazivaju "umnjacima”. S obzirom na oblik i veličinu, ovi zubi pokazuju najveću varijabilnost.

Zadaju najviše briga kada niču nepravilno: koso, horizontalno, napolje ili prema unutra.

Ukoliko vilicu ili sluzokožu ne mogu probiti, ili samo delimično, onda ih nazivamo impaktiranim umnjacima. O nepotpuno izraslim umnjacima možemo govoriti u datim slučajevima:

  •     Potpuno zatvoreni umnjak - zub je zatvoren u kostima ili ispod sluzokože.
  •     Ako je umnjak delimično niknuo - kruna umnjaka je delom povezana sa usnom dupljom. U takvim slučajevima uzročnici bolesti dospevaju do umnjaka i do mekanih delova koji ga obuhvataju i prouzrokuju upalu, koju prati otok, bol i otežano otvaranje usta. Zbog položaja veoma ih je teško čistiti i brzo ih napada karijes. Zbog toga ih je poželjno što pre odstraniti.

 

 

 

                                                

 

 

 

                                                                    A bölcsességfogról

 

A fogsorban az utolsó fogat, ha minden  fog  jelen van, a nyolcadikat, nevezzük bölcsességfognak. Ez a fog a harmadik nagyőrlő.

Általában fiatal felnőttkorban nőnek ki, vagyis abban a korban, amikor az emberek állítólag a legtöbb tudással rendelkezenek. Ezért nevezik őket „bölcsességfognak”.  Alakjukat és nagyságukat tekintve ezek a fogak mutatják a legnagyobb változatosságot.

A legtöbb gondott akkor okozzák, ha nem a megfelelő irányban nőnek ki: ferdén, vízszintesen, befelé vagy kifelé. A fogsor torlódását okozhatják vagy a lágy részek-orca sérüléseit.

Ha az állcsontot és a lágy részeket nem tudják áttörni, vagy csak részben, akkor impaktált bölcsességfognak nevezzük őket.

A nem teljesen kinőtt bölcsességfogak esetében beszélhetünk:

  • teljesen bezárt bölcsességfog – a fog zártan a csontban vagy a nyálkahártya alatt van
  • részben áttört bölcsességfog -  a bölcsességfog koronája részben összeköttetésben van a szájüreggel. Ilyenkor a kórokozók eljuthatnak a bölcsességfoghoz és az azt körülvevő lágy részek gyulladását okozhatják, amelyet duzzanat, fájdalom és szájzár kísérhet. Helyzetük miatt nagyon nehezen tisztíthatóak és hamar szuvasodnak. Ilyenkor indokolt a mielőbbi eltávolításuk.