Proces izrade kombinovanog rada / A „kombinált munka” elkészítésének folyamata

U zubnoj tehnici postoji jedan takav proces koji se naziva kombinovani rad. Kao što i naziv kaže, sastoji se od više radnih jedinica.

Naime, ovaj izraz pokriva jedan takav rad koji određujemo u tim slučajevima ako pacijent još ima nekoliko sopstvenih zuba, (pretežno su to prednji zubi i pozadi koji molar). U ovakvim slučajevima mahom prednje zube obruse pa spajanjem krunica izrađujemo na njih jedinstven most. Ovom mostu se priključuje pomoću klizača mobilni deo nadogradnje koji se vadi, to je proteza sa metalnim skeletom.

Naravno i ovi poslovi počinju u stomatološkoj ordinaciji uzimanjem donjeg i gornjeg otisaka. U laboratoriji posle izlivanja gipsanih otisaka izradi se kašika za funkcionalno uzimanje otisaka i šablon zagrižaja. Ovi već istog dana, ali najkasnije sledećeg dana se vraćaju stomatologu.

Stomatolog pomoću njih može da uzme još preciznije zagrižaje, pa na taj način doprinosi kvalitetu rada, a u krajnjoj liniji potpomaže i rad zubnog tehničara.

Nakon što zagrižaj ponovo dospeva u laboratoriju, artikulišu modele u novi zagrižaj. Rad dolazi u ruke koleginice koja radi metalima, prva faza je njena. Planiranje može da počne. Priprema (brušenje, sečenje), pa modeliranje koji je jako dugačak i veoma precizan proces, naime, od ovoga zavisi uspeh rada.

Na ugradnju klizača moramo jako paziti. Ovde razlikujemo više vrsta i uz konsultaciju stomatologa odlučujemo koju ćemo upotrebiti u toku rada.

Pošto smo ovo završili, merimo krunicu ili krunice izrađene od voska i na osnovu toga ćemo znati koliko metala će nam biti potrebno pri izlivanju. Zatim sledi ulaganje sa odgovarajućom masom za ulaganje i odgovarajućom veličinom uložnog prstena. Samo posle određenog vremena možemo staviti u peć ove uložene izlive. Izlivanje se vrši na 950 stepeni i posle  ovog procesa opet treba čekati, dok se izliv ohladi. Sledi process izrade. Jako je važno da u fazi izrade se stalno meri debljina metala, ne sme biti ni previše tanak, a ni previše debeo, (optimalno je 0,3mm). Ovaj proces sadrži u sebi i upasiranje, naime, rad mora savršeno da prianja na model. Svi ovi zajednički tokovi zahtevaju 3-4 radna dana.

Nakon što je završen metalni skelet, sledi nanošenje podloge na most, pa se žari nekoliko slojeva porcelana. Rad ovako beo, ali ne potpuno gotovo dolazi do stomatologa, koji sad individualnom funkcionalnom kašikom uzima jedan novi otisak. Ovaj otisak se vraća u laboratoriju i treba ga pripremiti za gipsanje. Posle ovoga most se završava, ili možda se vrše popravke ako nije sve bilo odgovarajuće prilikom probe. Glazura se čak ni sada ne žari, naime, za vreme upasiranja može da se ošteti.

Znači već skoro gotov most i pomoću funkcionalnog otisaka dobijen model dospeva do koleginice koja radi sa metalnim skeletom. Prvo se obradi planiranje metalnog skeletal. Zatim izrada radnog modela dubliranjem. Sledi modeliranje, ukoliko je gotovo, sledi ulaganje. Svi su ovi ozbiljni i dugi procesi rada. Uloženi radni model se stavlja u peć i kada peć  dostigne odgovarajuću temperature onda sledi izlivanje. Nakon završetka procesa izlivanja potrebno je sačekati dok se izliv ohladi i samo posle toga se može otpakovati. Sledi proces izrade koji je jedan veoma podroban deo pri izradi metalnog skeleta i u sebi sadrži i upasiranje. Na kraju dolazi poliranje da metalni skelet bude lep i sjajan. Ovim je metalni skelet zgotovljen. Ovi radni procesi zahtevaju oko 3 radna dana i posle toga sledi izrada proteze.

Koleginica koja radi proteze unapred odabere zube i u roku od  dva dana postavlja protezu za probu.

Zube  za probu i naravno s njima i most ponovo vraćamo stomatologu. Prilikom probe pacijent će se izjasniti da li je zadovoljan ili nije. Ukoliko je sve odrađeno po njegovim očekivanjima i zadovoljan je sa radom, onda u laboratoriji ostaje još samo zadnja završna faza. Proteza se iskuvava, polira, most dobija glazuru i posao je završen. Ova zadnja faza takođe zahteva oko 2 radna dana.

Kao i svaki posao u zubnoj tehnici i ovaj je dug radni proces koji ne može da se odradi za nekoliko dana, naročito, ne precizno i kvalitetno. I kao što i sam naziv kaže ovo je jedan kombinovani posao  I zato za izradu je potreban duži period. Prenagliti se nikada ne sme jer ako ne odmah, ali u kasnijem period može da šteti pacijentu.

Zato kažemo Vama dragi pacijenti da ne požurujete stomatologa, a ni zubnog tehničara. Naravno znamo da bi što pre voleli divan, blistav osmeh, ali je bolje čekati nekoliko dana na savršeni posao, nego posle nekoliko meseci ponovo raditi celu procedure. O procesu izrade kombinovanog rada setio sam se sledeće izreke:  “Strpljenje ružu rađa”,  zapravo u našem slučaju rađa osmeh.

 

 

 

                                                                        

 

 

 

                                                                   

                                                             A „kombinált munka” elkészítésének folyamata

 

A fogtechnikában létezik egy olyan fogalom, hogy kombinált munka. Mint már a neve is mondja, több munkaegységből tevődik össze.

Tulajdonképpen ez a kifejezés egy olyan munkát takar, amit olyan esetekben készítünk, ha a páciensnek van még néhány saját foga (általában a frontfogak, és hátul egy-két fog).  Ilyen esetben, általában a frontfogakat lecsiszolják és koronákból összeálló hidat keszítenek rá. Ehhez a hídhoz csatlakozik csúsztatók segítségével a munka kivehető része , a fémlemezes fogsor.

Természetesen az ilyen munkák is a fogorvosi rendelőben kezdődnek, alsó és felső lenyomatvétellel.  A laborban a lenyomatok gipsszel történő kiöntése után elkészítik a funkcionális lenyomatvételre szolgáló kanalat és a harapási sablont. Ezek még aznap, de legkésőbb másnap visszajutnak a fogorvoshoz. A fogorvos ezáltal még precízebb harapást tud venni, ami nagyban hozzájárul a munka minőségéhez és nem utolsósorban segíti a fogtechnikus munkáját is.

Miután a harapás visszaérkezett a laborba, beartikulálják a modelleket az új harapással.  A munka a fémes kolléganőhöz kerül, övé az első fázis. Kezdődhet a tervezés, az előkészítés (csiszolás, vágás) majd a modellálás, ami hosszú és nagyon precíz folyamat, hisz ettől függ a munka sikeressége. A csúsztatók behelyezésére is nagyon kell ügyelni. Itt több fajtát különböztetünk meg, általában a fogorvossal konzultálva döntjük el, hogy melyiket fogjuk használni a munka során.

Miután ez elkészült, lemérjük a viaszból készült koronát vagy koronákat, ez alapján fogjuk tudni, hogy mennyi fémre lesz szükség az öntésnél.  Ezt követi a beágyazás a megfelelő beágyazóval és a megfelelő méretű beágyazó gyűrűvel. Bizonyos idő elteltével rakhatjuk csak be a kályhába ezeket a beágyazott öntéseket.  Az öntés 950 fokon történik, és ez a folyamat után szintén várni kell, amíg az öntés kihül. Következhet a kidolgozási folyamat. Nagyon fontos, hogy a kidolgozás fázisa alatt állandóan mérni kell a fém vastagságát,  nem szabad sem túl vékonyra, de túl vastagra sem hagyni (0,3 mm az optimális). Ez a folyamat magába foglalja a passzintást is, a munkának ugyanis tökéletesen kell illeszkednie a modellre. Mindezen folyamatok összessége 3-4 munkanapot igényelnek.

Miután kész a fémváz, következik a híd lealapozása majd néhány réteg  porcelán rásütése. A munka így, fehéren, de nem teljesen készen eljut a fogorvoshoz, aki most az  egyéni, funkciós kanállal vesz egy újabb lenyomatot. Ezt a lenyomatot, miután visszaérkezett a laborba, elő kell készíteni a gipszeléshez. Ezután a híd befejezésre kerül, esetleg javításra, ha valami nem volt megfelelő a próba során. A glazúrt általában még ilyenkor sem sütjük rá, ugyanis a fémlemez passzintása során megsérülhet.

Tehát a már majdnem kész híd és a funkciós lenyomat által kapott modell a fémlemezes kolléganőhöz kerül.  Először történik a fémlemez tervezése. Majd a munkamodell készítése, dublírozással. Következik a modellálás,  miután az kész,  jöhet a beágyazás. Mindezek komoly és hosszú munkafolyamatok. A beágyazott munkamodell bekerül a kályhába és  amikor a kályha eléri a megfelelő hőfokot, akkor következik az öntés. Az öntési folyamat végeztével várni kell, amíg az öntés kihül és csak azután lehet kibontani. Következik a kidolgozási folyamat, ami egy nagyon aprólékos része a fémlemez készítésnek és magába foglalja a passzintást is. Végezetül pedig jön a polírozás, hogy a fémlemez szép fényes legyen.  Ezzel elkészült a fémlemez. Ezek  a munkafolyamatok kb. 3 munkanapot igényelnek és ezután következhet  a fogsorkészítés.

A fogsoros kolléganő már előre kiválasztotta a fogakat és kb. két munkanap alatt felállítja a fogpróbát. A fogpróbát és természetesen vele együtt a hidat is elküldjük ismételten a fogorvoshoz. A próba alkalmával a páciens elmondja, hogy elégedett-e vagy sem.  Amennyiben minden az elvárásainak alapján készült és elégedett a munkával, akkor a laborban már csak az utolsó fázis maradt, a befejezés. A fogsort lefőzzük, polírozzuk, a híd megkapja a glazúrt és elkészült a munka. Ez az utolsó szakasz szintén kb. 2 munkanapot igényel.

Mint szinte minden munka a fogtechnikában, ez is egy hosszú munkafolyamat, amit nem lehet néhány nap alatt elvégezni, főleg nem precízen és minőségesen. Mint ahogyan a neve is mondja, ez egy kombinált munka, ezért elkészítéséhez még hosszabb  idő kell. Kapkodni soha nem szabad, mert az, ha nem is most rögtön, de a későbbiek során a páciens kárára mehet.

Ezért is mondjuk Önöknek, kedves pácienseink, hogy ne sürgessék a fogorvost, sem a fogtechnikust. Persze, tudjuk, hogy mielőbb gyönyörű és ragyogó mosolyt szeretnének, de jobb várni még néhány napot egy tökéletes munkára, minthogy néhány hónap múlva, újra kelljen csinálni az egész procedúrát. A kombinált munka elkészítésének folyamatáról a következő mondás jut az eszembe:  „Türelem, rózsát terem” azaz a mi esetünkben mosoly terem!