Šta je inlay? / Mi az az inlay?

Najčešća intervencija u stomatologiji je plombiranje i obično ne utiče na dublje slojeve. Nažalost, ponekad je rupa koju treba plombirati prevelika, pa tradicionalnim materijalima i postupcima se ne može postići odgovarajući cilj.

 

Zašto nastaje rupa na zubu?

Glavni uzrok je neodgovarajuća, manjkava i nesistematska higijena zuba. Zubi se moraju prati više puta na dan da ostaci hrane ne bi ostali na zubima. Ukoliko ovo ne činimo stvoriće se plak, a on je idealna podloga za bakterije. One stvaraju kiseline koje razgrađuju zubnu gleđ, a vremenom sa površine zuba dospevaju u dublje slojeve (dentin, pulpa). Znači, karijes se mora na vreme lečiti.

Na površini zubne gleđi javlja se opalni efekat u vidu promene boje kao prvi znak karijesa, ali ovo će se primeniti samo prilikom sistematskog stomatološkog pregleda. Kasniji simptomi su kada su zubi osetljivi na hladno ili toplo, možda pri konzumiranju slatkiša osećamo bol, u ovoj fazi već obavezno moramo da se obratimo stomatologu. Obično jednim jednostavnim plombiranjem je zalečen problem. S druge strane, ako zub neprekidno bridi, a možda boli i noću, verovatno će biti potrebno lečenje korena zuba.

Umeci u zubima

Kod takvih zuba kod kojih veći deo nedostaje, odnosno trebalo bi nadoknaditi veće delove ćoškova zuba, po preporuci stomatologa vredelo bi odabrati inlay ili onlay. Ovo su takve plombe koje posle oblikovanja rupe i uzimanja otisaka izrađuje zubni tehničar. U isto vreme mogu se izraditi umeci za više zuba, naime, u otisku se vide svi otisci zuba.

Velika je prednost što u uslovima laboratorije mnogo čistije i tačnije se radi modeliranje, nego u zadnjem delu usne duplje. Stoga i vek trajanja je duži nego kada se zubi plombiraju na direktan način u ustima. Lepljenje je takođe mnogo brže i zato i pojave “zaraze pod zubima“ imaju manje šanse.

Inlay ili onlay (umetak) može da se izradi od kompozita, porcelana, pa čak i od zlata i cirkona.

  • Prednost zlata je da veoma lako prianja na zube i tako male su šanse da ostane razmak između zuba i umetka. Neće doći do prebojenosti i ima dug vek trajanja. Njegova nepovoljna strana je što je skup i nema boju zuba.
  • Zlatno – keramički inlay takođe tačno prianja, estetičan je, pošto mu  se na površini vidi sloj keramike, ali ispod zlato može da menja boju keramike i na liniji zatvaranja gde nema keramike vidi se žućkasta boja zlata. Otporan je na prebojenost.
  • Inlay izrađen od plastike - ovaj inlay se fiksira specijalnim lepkom, a pogodan je i za izgradnju takvog zuba kod koga veći deo nedostaje, znači običnom plombom već možemo pomoći. Posle lepljenja linije zatvaranja treba prepolirati. Vremenom kod ove linije može doći do prebojenosti, pa čak i kod samog umetka može doći do prebojenosti. Prednost, pošto se ne izrađuje u ustima, odstranjuje se ta nepovoljnost kompozit plombi koje se pod uticajem svetlosti smežuraju.

 

 

                                                  

 

 

 

                                                                                         Mi az az inlay?

 

A fogtömés az egyik leggyakoribb fogászati beavatkozás, amely általában, jobb esetben nem érinti  a fog mélyebb rétegeit.  Sajnos, azonban néha olyan nagy méretű lyukat kéne betömni, hogy a hagyományos anyagok és eljárások használatával nem érnénk el a megfelelő célt.

Miért lyukad ki a fog?

Elsődleges szempont a nem megfelelő, hiányos és rendszertelen fogápolás. Naponta többször kell fogat mosni, hogy az ételmaradékok ne maradjonak a fogainkon, mert ha ezt nem tesszük meg, lepedék képződik, ami ideális a baktériumoknak, amik savakat termelnek.  Ezek a savak lebontják a fogzománcot, majd a felszínről a mélyebb rétegekbe jutnak (dentin, fogbél). Tehát a szuvas fogakat mielőbb kezelni kell, hogy a probléma a mélyebb területeket, a fogbélkamrát ne érje el.

A zománc felszínén megjelenő opálos színelváltozás már egy kezdeti jele a szuvasodásnak, de ez csak a rendszeres fogorvosi ellenőrzések alkalmával látható.

Későbbi tünetek, ha a fogunk érzékeny a hidegre vagy a melegre, esetleg édességek fogyasztásakor fájdalmat érzünk, ebben a fázisban már okvetlen fogorvoshoz kell fordulni és általában egy egyszerű töméssel orvosolható a probléma. Viszont, ha a fog már folyamatosan sajog, esetleg éjszaka is fáj, valószínüleg gyökérkezelésre is szükség lesz.

Betétek a fogban

Olyan fogaknál, ahol a fogaknak nagyobb felszine hiányzik, illetve teljes csücsköket kéne pótolni, a fogorvos ajánlására talán érdemesebb az inley vagy onlay tömést választani. Ezek olyan tömések, amelyeket a fogorvosi üregalakítás és lenyomatvétel után a fogtechnikus készít el. Egyszerre több foghoz is készíthető betét, hiszen a lenyomatban az összes fog lenyomata látszik. Nagy előnyük, hogy a laboratóriumi körülmények között sokkal tisztább és pontosabb mintázás készülhet, mint a szájüreg hátsó részeiben, és ebből kifolyólag az élettartamuk is hosszabb mint a szájban direkt módon készített fogtöméseknek. A beragasztás is sokkal gyorsabb és ezért az „aláfertőződés” is sokkal kisebb eséllyel jelentkezhet.

Az inley vagy onlay készülhet kompozitból, porcelánból, sőt még aranyból és cirkonból is.

  • Az arany előnye, hogy nagyon könnyen a fogakra símitható, így kevés az esélye, hogy rés maradjon és elinduljon egy újabb szuvasodás. Nem színeződik el és hosszú az élettartama. Hátránya, hogy drága és nem fogszínű.
  • Arany-kerámia inlay szintén pontosan illeszkedik, esztétikusabb is, mivel  a felszínen kerámia réteg látható, de az alatta lévő arany egy picit módosíthatja a kerámia színét és a záródási vonalon, ahol nincs kerámia az arany sárgás színe látható. Ellenáll az elszíneződésnek.
  • Műanyagból készülő inlay – ezt egy speciális ragasztóval rögzitik és olyan fog felépítésére is alkalmas, amelynek sok része hiányzik és sima töméssel már nem lehet rajta segíteni.  Ragasztás után a záró vonalakat össze kell polírozni, idővel ez a vonal elszíneződhet, sőt az évek múlásával  maga az inlay is elszíneződhet. Előnye, hogy mivel nem szájban készülnek kiküszöbölhető a kompozit töméseknek az a hátránya, hogy a megvilágító fény hatására zsugorodnak.