Šta je lepota? / Mi a szépség?

Ovaj izraz za svakoga znači nešto drugo. Kada se čuje reč lepota svakome će nešto drugo pasti na pamet.

Neki traže unutrašnju lepotu, a za druge spoljašnja lepota više znači i kaže “ako u spoljašnjosti ne nalazim ono što je meni simpatičn, onda nažalost nema dalje“.

Lepota je zračenje, kažu drugi i naravno genetska obdarenost. Sigurno se već svako sreo  sa jako lepim, ali jako lošim čovekom i obrnuto.

Po mom mišljenju u većini slučajeva, lepota se poistovećuje sa zdravom i negovanom spoljašnjošću. Zamislimo sada jednu divnu ženu sa čarobnom kosom, lepo našminkanim licem, ukusno odevenu, sa savršenom figurom...i sada zamislimo da se ova divna žena osmehne i nema zube ili ima pokvarene zube. Je li da smo već sreli takve osobe? Može neko imati savršenu spoljašnjost i da bude jako zgodan, ali ako je bez zuba ili ima pokvarene zube u ustima, senka će pasti na svu lepotu.

Kako se može desiti da nekome nisu bitni zubi, odnosno, njegovo zdravlje. Ljudi u velikom procentu misle da za ovo nema novca, međutim, ako je neko savršeno našminkan, sa frizurom i oblači se po najnovijoj modi, onda se verovatno problem ne traži u nedostatku finajsijskih sredstava.

Možda ćemo pomisliti na strah. Da, može neko toliko da se plaši da ne sme otići kod stomatologa. Međutim, da bi se pobedio strah, postoje bezbrojna rešenja, znači, ni to ne bi smelo da speči nekog da popravi pokvarene zube.

Sreli smo se i sa shvatanjem da ono što se ne vidi, odnosno, nema ga u “izlogu”, onda to ne primamo k znanju. To je jedno jako loše shvatanje, naime, kada se jako nasmejemo, svi zubi nam se vide. Ukoliko nam to ne smeta, nećemo ni učiniti ništa povodom toga. ALI, suština je, da je možda i od  lepote važnije ZDRAVLJE. Našem organizmu su zubi veoma neophodni, a samim tim i nama lično. Ukoliko ne raspolažemo molarima, ne možemo redovno sažvakati hranu, to će uticati na organe za varenje.

Prva najvažnija faza varenja je žvakanje, tu se drobi hrana i tu počinje  predvarenje. Ako neko nije u stanju redovno žvakati i ova faza izostane, onda faktički hrana bez žvakanja dospeva u želudac. Ovo jako opterećuje stomak i probavni sistem i razgrađivanje hrane neće biti dovoljno delotvorno.

Ukoliko nam nedostaju zubi, ne možemo pravilno ni govoriti jer za formiranje glasova potrebni su nam zubi. Naposletku, ako nam nedostaju zubi šanse za gojaznost su veće. Naime, menjaju se navike pri ishrani, radije ćemo se odlučiti za hranu koja će se brzo absorbovati,  lako variti sa manje vlakana, kao što su peciva. A sirovo povrće, voće i meso ćemo zanemariti jer ne možemo ih redovno sažvakati. Ovako se stvara višak kilograma koji povećava lučenje insulina i nažalost, imamo veće šanse za razvoj šećerne bolesti.

Poznavajući ove činjenice, lepota možda i nije najvažniji faktor, mnogo važniji činilac je zdravlje. Obratimo se stomatologu već kod pojave prvih opominjujućih znakova. Manje greške, bolesti mnogo lakše se leče. I na kraju krajeva i u materijalnom pogledu predstavljaju prednost, naime, jedan plombiran zub je mnogo jeftiniji od jedne krunice.

I na kraju, zamislimo ped sobom ponovo istu divnu ženu o kojoj smo čitali na početku članka, samo sad sa divnim negovanim zubima. Prizor je mnogo prijatniji, zar ne? Lepota je potpuna!

 

 

                                                                        

 

 

                                                                                            Mi a szépség?

 

Mindenkinek mást jelent ez a kifejezés. Más-más jut eszünkbe a szépség szó hallatán.  Van aki a belső szépséget keresi, van akinek a külső szépség többet jelent és azt mondja „ha a külsőben nem találom meg, ami nekem szimpatikus lenne, akkor sajnos nincs tovább”.

A szépség kisugárzás, mondják mások és persze genetikai adottság. Biztosan mindenki találkozott már nagyon szép de nagyon rossz emberrel és fordítva.

Sokunkban, szerintem a szépség egyenlő az egészséges és ápolt külsővel. Képzeljünk magunk elé egy gyönyörű nőt, csodás hajkorona, szépen sminkelt arc, csinos ruha, tökéletes alak… és most képzeljük el, hogy ez a gyönyörű nő elneveti magát és nincs foga, vagy rosszak a fogai. Ugye sokan találkoztunk már ilyennel? Ilyenkor lehet valaki külsőre tökéletes és nagyon csinos, de egy fogatlan vagy rossz foggal rendelkező száj minden szépséget elhomályosít.

Miért lehet az, hogy valakinek nem számít a foga, az egészsége? Az emberek nagy százaléka arra gondol, hogy nincs rá pénz,  azonban ha valaki mindig tökéletes  sminkben, hajjal és legújabb divat szerint öltözik, akkor talán nem az anyagiak hiánya lehet a probléma.

Gondolhatnánk a félelemre. Igen, lehet, hogy valaki annyira fél, hogy nem mer elmenni a fogorvoshoz. Viszont a félelem legyőzésére számtalan megoldás létezik, korszerű beavatkozások, tehát ez sem lenne szabad, hogy meggátoljon valakit abban, hogy rossz fogait ne csináltassa meg.

Találkoztunk már olyan felfogással is, hogy „ami nem látszik, vagyis ha nincs a „kirakatban” akkor arról nem veszünk tudomást”. Ez egy igen rossz felfogás, hiszen, ha nagyot nevetünk minden fogunk látszik, de ez csak a kisebb probléma és az is, hogy ez másokban szintén rossz benyomást kelthet. Amennyiben ez minket nem zavar, nem is teszünk ellene. DE, és itt a lényeg, ami talán a szépségnél is fontosabb, az EGÉSZSÉG. A fogakra nagyon nagy szüksége van a szervezetünknek és nekünk magunknak is. Ha nem rendelkezünk rágófogakkal, nem tudunk rendesen rágni és ez kihatással lesz az emésztőrendszerünkre. Az emésztés első, legfontosabb fázisa a rágás, ekkor aprítjuk fel a táplálékot és itt kezdődik az előemésztés. Ha valaki nem tud rendesen rágni ez a fázis kimarad, az étel gyakorlatilag rágás nélkül kerül a gyomorba, ez nagyon megterheli a gyomrot és a bélrendszert, az emésztés sakkal nagyobb terhelést jelent a bélrendszernek, a tápanyagok feldolgozása sem lesz elég hatékony.

Amennyiben hiányos a fogazatunk nem tudunk rendesen beszélni sem, mert a hangképzéshez is szükségesek a fogak.

Végül, de nem utolsó sorban, ha hiányos a fogazatunk nagyobb esélyünk van az elhízásra is. Ugyanis megváltozik az étkezési szokás, sokkal inkább a gyors felszívódású, könnyen emészthető, kevésbé rostos élelmiszerek mellett döntünk. Ilyenek a péksütemények, a nyers zöldségeket és gyümölcsöket, valamint a húsokat pedig hanyagoljuk, mert nem tudjuk őket rendesen megrágni. Így kialakulhat a túlsúly, ami az inzulintermelést is növeli, ezért sajnos még  a cukorbetegség kialakulására is nagyobb esélyünk lesz.

Ismerve ezeket a tényeket, a szépség talán nem is az első számú szempont, sokkal fontosabb tényező az egészségünk. Forduljunk fogorvoshoz már az első intő jelek megjelenésekor.  A kisebb hibákat, betegségeket sokkal könnyebb orvosolni és nem utolsó sorban anyagi szempontból is előnyösebb, hiszen egy fogtömés sokkal olcsóbb mint egy korona.

Végezetül, képzeljük magunk elé most ugyanazt a gyönyörű nőt, akit a cikk olvasása elején, csak most a mosolyát gyönyörű és ápolt fogakkal . Ugye mennyivel kellemesebb a látvány? Teljes a szépség!