Šta se dešava ako ne peremo zube? / Mi történik, ha nem mosunk fogat?

Priznali mi, ili ne, desi se da izostane jedno pranje zuba, a dešava se i to da je vreme pranja zuba kraće, nego što bi trebalo.

Sa osnovnim pravilima verovatno svi su načisto, najmanje dva puta dnevno operimo zube, svaki put po 3 minuta, varirajućim pokretima, blagim, i po mogućnostima, vlakna neka budu srednje jačine.

Izostavljanje pranja zuba imaće posledice, a "najpoznatije"  su neprijatan zadah koji će po pravilu za dan – dva i drugi osetiti, ali što je važnije da nakon prvog dana bez pranja zuba već će se razviti tanak plak na zubima. Ovaj lepljivi plak prekriva i jezik i desni, pa u njemu se skriva mnogo bakterija. Ovaj proces se može zaustaviti ako sledeći dan započnemo sa detaljnim pranjem zuba.

Međutim, ako ni posle nedelju dana ne operemo zube, plak će biti sve deblji, bakterije se namnože, i ovi nusproizvodi i proizvodi raspada idu uz sve neprijatniji miris. Bakterije napadaju i desni, pojavljuju se prvi simptomi upale desni, crvenilo, osetljivost, a možda se već javlja i krvarenje.

Tri četiri nedelje bez pranja zuba, već povećava opasnost od karijesa, naročito, ako konzumiramo slatka pića i slatku hranu.

Na zubima se ne vidi samo plak, već se pojavljuju bele ili svetlo sive fleke, a ovo je znak da je zubna gleđ "omekšala", znači, sadržaj kalcijuma se smanjuje i tako zub počinje da gubi otpornost. Desni postaju sve crveniji i osetljiviji, krvarenje desni je češće, pa i povlačenje desni može da krene od zubnog vrata.

Posle godinu dana razvoj karijesa se ubrzava, ne samo zbog toga što je plak bogat bakterijama, nego i zbog toga, što pljuvačka više ne ispunjava svoju zaštitnu ulogu, dapače, doprinosi karijesu, poglavito tada, ako konzumiramo hranu i piće bogato šećerom.

Desni postaju izuzetno zapaljivi, potpuno gube zdravu rozu nijansu, pocrvene, biće osetljivi i često će krvariti.

Mera oštećenja zavisi od životne dobi, što je neko stariji i ne pere zube, tim su veće šanse za upalu desni i nastanak karijesa, a možda, i klimavih zuba, a može se desiti i trajni gubitak.

 

 

                                                                        

 

 

                                                                          Mi történik, ha nem mosunk fogat?

 

Ha bevalljuk, ha nem, van olyan, hogy kimarad egy fogmosás és olyan is megtörténik, hogy rövidebb ideig mossuk a fogunkat, mint kéne.

Az alapszabályokkal talán mindenki tisztában van, naponta legalább kétszer mossunk fogat, alkalmanként 3 percig, lehetőleg változatos mozdulatokkal, lágy esetleg közepes sörtéjű fogkefével.

A fogmosás kihagyásának következményei lesznek. A „legismertebb” a kellemetlen lehellet, ami általában 1-2 napon belül mások számára is érezhető lesz, de ami fontosabb, hogy az első fogmosás mentes nap végére is kialakul egy vékony lepedékréteg a fogakon.  Ez a ragadós lepedék a nyelvet és az ínyt is boríthatja, valamint sok baktérium is megbújik benne.  Ez a folyamat még visszafordítható, ha másnap egy alapos fogmosással indítjuk a napot.

Egy hét után azonban, ha még mindig nem mostunk fogat, a lepedék egyre vastagabb, a baktériumok is elszaporodnak, ezek mellék – és bomlástermékei egyre kellemetlenebb szagokkal járnak. A baktériumok megtámadják az ínyt is, megjelenhetnek az ínygyulladás első jelei, a pirosság, az érzékenység, esetleg a vérzés is jelentkezhet már.

Három-négy hét fogmosás nélkül már növelheti a fogszuvasodás veszélyét is, főleg ha cukros italokat, ételeket  is fogyasztunk.

A fogakon már nem csak a lepedék látható, megjelenhetnek a fehér vagy halványszürke foltok is, ez a fogzománc „felpuhulásának” az egyik jele, tehát a kálciumtartalom csökken, így a fog kezdi elveszíteni az ellenállóképességét. Az íny sokkal vörösebbé és érzékenyebbé válhat, gyakoribb az ínyvérzés is, esetleg az íny visszahúzódása is megindulhat a fognyakról.

Egy év után a fogak szuvasodása felgyorsul, nemcsak a baktériumban gazdag plakkok miatt, hanem azért is mert a nyál már nem tölti be a védőfunkcióját, sőt a szuvasodáshoz is hozzájárulhat, főleg akkor ha cukrokban gazdag ételeket és italokat fogyasztunk. Az íny rendkívül gyulladtá válik, teljesen elveszíti egészséges, rózsaszin árnyalatát, kivörösödik, érzékeny lesz és gyakran vérzik is.

 

A károsodások mértéke függ az életkortól is, minél idősebb valaki és nem mos fogat, annál nagyobb az esélye, hogy ínygyulladása, fogszuvasodása lesz, esetleg a fogak meglazulása és elvesztése is bekövetkezhet.