Tri česta problema zuba za vreme trudnoće / Három gyakori fogprobléma a terhesség alatt

U cilju sačuvanja zdravlja trudnice i bebe je važno održavati higijenu zuba.

Uticaj trudnoće na zube

Dugo vremena u glavama  trudnica postojala je pretpostavka, kao i verovanje da će za vreme gradivnosti izgubiti nekoliko zuba. Činjenica je da promena rada hormona  utiče na usnu duplju  ali gubljenje zuba nije pravilo.

  • Jedan od najvećih problema je zapaljenje desni, a izazivaju ga estrogenski receptori koji se nalaze u sluzokoži, ali ovu pojavu uspešno leči odgovarajući stručnjak.Simptomi upale desni prostiru se od blagog do teškog i mogu biti: osetljivost, crvenilo, krvarenje, pa čak i klimanje zuba. U ovom periodu još veću pažnju treba obratiti  na higijenu usta, pranje zuba, na upotrebu konca, po potrebi korišćenja vodice za ispiranje usta, odnosno stalna kontrola stomatologa.
  • Dobroćudni tumori u trudnoći – kod 10% trudnica se javljaju tzv. tumori u trudnoći. Važno je znati da oni nemaju karakteristiku raka. Ove male izrasline u unutrašnjosti usta obično nestaju nakon porođaja. Karakteriše ih  crvena boja, osetljive su , eventualno se radi o bordo formulama koje u nekim slučajevima mogu I da krvare. Ukoliko ove izrasline prouzrokuju  bol, ozbiljnije krvarenje ili smetaju pri konzumiranju hrane,rešenje može biti njihovo odstranjivanje hirurškim putem.
  • Povećanje desni-znači povećanje površine desni, veoma je retka pojava i dotiče mali broj trudnica. Stručnjaci smatraju da je ova pojava rezultat jedne prekomerne reakcije, koju u ovom period stvara organizam kao odgovor na bakterije.
    • Možemo da zaključimo, da je u trudnoći  jako važno možda i najvažnija odgovarajuća  higijena usta, naime, ukoliko je zanemarimo, onda će se postojeći problem pojačati. U toku trudnoće svakako trebamo  posetiti našeg stomatologa, ukoliko imamo bilokakav problem ili primetimo promenu sistematska kontrola je neophodna.

Optimalno, nastale probleme treba rešiti pre trudnoće i lečiti  u toku pripremnog perioda.

Intervencije koje nisu hitne, kao i one koje su previše bolne, odlažu se za post porođajni period.

Međutim, ako nešto ne trpi odlaganje, preporučuje se da se odradi između 4-og i 6-7-og meseca radi mimoilaženja komoditeta i mučnine.

 

 

                                                         

 

 

                                                                       Három gyakori fogprobléma a terhesség alatt    

 

A megfelelő szájhigiénia nagyon fontos a kismama és a baba egészsége szempontjából is.

A várandósság hatása a fogakra – nagyon sokáig az az elképzelés, hiedelem volt minden kismama fejében, hogy a terhessége alatt el fog veszíteni néhány fogat. Tény, hogy a hormonális változások hatással vannak a szájüregre is, de azért a fog elvesztése nem törvényszerű.

  • Az egyik legnagyobb problémát, az ínygyulladást okozhatják a száj nyálkahártyájában található ösztrogén receptorok, de ez szakszerű orvosi kezeléssel orvosolható. Az ínygyulladás tünetei az enyhétől a súlyosig terjedhetnek, ezek lehetnek: érzékenység, pirosság, vérzés és a fogak mozgása is. Klinikailag a terhességi ínygyulladás nem különbözik a nem terhességitől. Felmérések szerint a kismamák 30-100 százaléka érzékeli ezeket a jelenségeket, változó súlyossággal. Főleg a harmadik hónaptól a hatodik hónapig fordulhat elő az íny vérzése és  gyulladása, bár aki hajlamos rá, az egész terhesség alatt megmaradhat. Ilyenkor még nagyobb figyelmet kell szentelni a szájhigiéniára, a fogmosásra, a fogselyem használatára, szükség esetén a szájvízhasználatra, valamint a rendszeres fogorvosi ellenőrzésre.
  • Jóindulatú terhességi daganatok – a kismamák közel 10 százalékánál jelentkeznek az úgynevezett terhességi daganatok. Fontos tudni, hogy ezek nem rákos jellegűek. A  kicsi szájban jelentkező kinövések általában a szülés után eltűnnek. Jellemzően piros, érzékeny esetleg bordós képletekről van szó, amelyek némely esetben vérezhetnek is. Amennyiben ezek a kinövések fájdalmat okoznak, komolyan véreznek vagy zavarnak evés közben, megoldást jelenthet a sebészeti eltávolításuk.
  • Az íny megnagyobbodása – az ínyterület megnövekedését jelenti, igen ritka jelenség és kevés kismamát érint. A szakemberek úgy gondolják, hogy ez a jelenség egy túlzott válaszreakció eredménye, amelyet ebben az időszakban a szervezet a baktériumokra produkál.

 

Tehát, leszögezhetjük, hogy nagyon fontos, talán a legfontosabb, a megfelelő szájhigiénia, ugyanis ha ezt elhanyagoljuk, akkor a meglévő problémák tovább fokozódnak.

A terhesség során mindenképp fel kell keresni fogorvosunkat, amennyiben valamilyen problémát, elváltozást észlelünk. A rendszeres ellenőrzés is elengedhetetlen.

Optimális esetben a különböző problémákat még a terhesség előtt, a felkészülés szakaszában orvosolni kell.A nem sürgős, valamint a nagyobb fájdalommal járó beavatkozásokat pedig inkább szülés után szokták elvégezni. Viszont, ha valami nem tűr halasztást, akkor azt a 4. és a 6-7-ik hónap között ajánlatos elvégeztetni, a kényelem és a hányinger elkerülése végett.