Vreme je jedinica za meru lepote / Az esztétika mértékegysége az idő

Zapravo, kako se izrađuje jedna krunica (s metalnim skeletom, prekrivena porcelanom)?  

Mnogi ne mogu ni zamisliti kakva je izgradnja, iz kojih elemenata se sastoji, pa ni to ne zna koliko vremena je potrebno za izradu,  ali ovo je jedan dugotrajan proces, sastoji se od ozbiljnih i složenih koraka.

Kao i svaki posao u zubnoj tehnici i ovaj počinje kod stomatologa koji uzima otisak. Svejedno je da li smo izrađivali donju ili gornju krunicu, možda most, potreban je i gornji i donji otisak, kao i otisak zagrižaja.

Ovi otisci dospevaju u laboratoriju gde se izlivaju. Ukoliko stomatolog zatraži šablon zagrižaja, otisci se izlivaju dva puta. Šabloni najkasnije sledećeg dana se vraćaju stomatologu koji će ponovo uzeti otisak zagrižaja, pa samim tim biće još precizniji.

Šabloni se vraćaju u laboratoriju, a modeli i zagrižaji se artikulišu i posao dospeva do koleginice koja izrađuje metalne skelete. Planiranje može da počne, priprema (brušenje, sečenje) pa modeliranje koji je dug i jako precizan proces, naime, od toga zavisi uspeh posla. Pošto se ovo odradi, izmeri se od voska izrađena krunica ili krunice, na osnovu toga ćemo znati koliko metala nam je potrebno za izlivanje. Ovu proceduru prati ulaganje voštanog objekta sa odgovarajućom masom za ulaganje  i sa odgovarajućom veličinom uložnog prstena. Samo posle određenog vremena stavljamo uložene objekte u peć za žarenje.

Samo posle određenog vremena stavljamo u peć ovu masu za ulaganje. Izlivanje se vrši na 950 stepeni i nakon ovog procesa ponovo se mora čekati dok se izliv ne ohladi. Sledi proces izrade, jako je važno da za vreme izrađivačke faze se stalno meri debljina metala, ne sme se previše istanjiti, a ni ostaviti da bude previše debeo (0,3mm je optimalno). Ovaj proces u sebi sadrži i upasiranje, naime, rad mora svršeno da se prilagodi modelu. Ceo  ovaj proces ukupno zahteva 3-4 radnih dana.

 

                                                                               

 

 

Nakon toga sledi proba metalnog skeleta (ne zahteva se uvek, ali se preporučuje), prilikom probe, mahom, uzima se još jedan kontrolni zagrižaj, što pomaže rad zubnog tehničara. Ukoliko prilikom probe sve je u redu, rad prelazi u  porcelansko odeljenje i može da počne sledeća faza.

Krunicu ili krunice prvo se bondiraju, zatim se nanesu podloge.

Nakon toga počinje proces postavljanja keramike što je takođe jedan duži proces, pošto se sastoji od nanošenja više slojeva i žarenja. Specijalne peći na veoma visokim temperaturama i na više vrsta programa rade, te je jako važno da se odabere uvek odgovarajući stepen i vreme kod pojedinih slojeva žarenja.

Postoji mogućnost za probu belog rada, što znači da nije u potpunosti završen, ali krunica već ima formu i boju zuba. I ova proba se preporučuje, naročito kod većih poslova kao u slučaju kružnog mosta, naime, jednostavnija je ispravka u slučaju polugotovog rada.

Kada se rad vrati zubnom tehničaru i ako je sve u redu, onda sledi zadnja faza, nanošenje glazure da bi krunica bila lepa sjajna. Da bi se na celokupnu krunicu nanela podloga i bila ispečena, to takođe zahteva 3-4 radna dana uzimajući u obzir broj krunica, stepen težine rada i probe.

Kako je Kant rekao: „Vreme je jedinica za meru lepote!“

I imao je pravo, ako ćemo požurivati tehničare, šanse za greške su veće, užurbanošću može rastanjiti metal.

I keramičaru je potrebno više vremena za proces žarenja.

Sigurno postoje tako male, sitne, takoreći greške koje na prvi pogled neće primetiti u svom radu, međutim, ako ga malo ostavi da se odmori, pa ponovo uzme u ruke  (npr.sledećeg dana) uočiće da tamo još može mala ispravka, pa će osmeh pacijenta biti još savršeniji!

 

 

 

 

 

                                 

 

 

  

                                                     

                                                                                       Az esztétika mértékegysége az idő

 

Hogyan is készül egy korona (fémvázas, porcelánnal leplezett)?  Nagyon sokan el sem tudjuk képzelni, hogy milyen a korona felépítése, hogy milyen részekből áll, ez által pedig azt sem tudjuk, hogy mennyi idő szükséges az elkészítéséhez. Márpedig ez egy igen hosszú folyamat, komoly és összetett  lépésekből áll.

Mint minden munka a fogtechnikában, ez is a fogorvosnál kezdődik, aki leveszi a lenyomatot. Mindegy, hogy alsó vagy felső koronát, esetleg hidat készíttetünk, szükség van alsó és felső lenyomatra is, valamint harapásra.

Ezek a lenyomatok eljutnak a laborba,  kiöntésre kerülnek. Amennyiben a fogorvos kért harapási sablont, a lenyomatokat kétszer kell kiönteni. A sablonok  legkésőbb másnap visszakerülnek a fogorvoshoz, aki leveszi a harapást, ami ez által még pontosabb lesz. 

A sablonok visszakerülnek a laborba, a modelleket és a harapást beartikuláljuk és a  munka a fémes kolléganőhöz kerül.  Kezdődhet a tervezés, az előkészítés (csiszolás, vágás) majd a modellálás, ami hosszú és nagyon precíz folyamat, hisz ettől függ a munka sikeressége. Miután ez elkészült, lemérjük a viaszból készült koronát vagy koronákat, ez alapján fogjuk tudni, hogy mennyi fémre lesz szükség az öntésnél.  Ezt követi a beágyazás a megfelelő beágyazóval és a megfelelő méretű beágyazó gyűrűvel. Bizonyos idő elteltével rakhatjuk csak be a kályhába ezeket a beágyazott öntéseket.  Az öntés 950 fokon történik, és ez a folyamat után szintén várni kell, amíg az öntés kihül. Következhet a kidolgozási folyamat, nagyon fontos, hogy a kidolgozás fázisa alatt állandóan mérni kell a fém vastagságát,  nem szabad sem túl vékonyra szedni de túl vastagra sem hagyni (0,3 mm az optimális). Ez a folyamat magába foglalja a passzintást is, a munkának ugyanis tökéletesen kell illeszkednie a modellre. Mindezen folyamatok összessége 3-4 munkanapot igényelnek.

Ezután jöhet a fémproba a fogorvosnál (nem mindig kérik, de ajánlott), általában a próba alkalmával is vesznek még egy ellenőrző harapást, ami segíti a fogtechnikus munkáját. Amennyiben a próbánál minden rendben, a munka átkerül a porcelán részlegre és indulhat a következő fázis.

 

                                                                                   

A koronát vagy koronákat elősször bondozni kell, majd alapozni. Ezután kezdődik a kerámia felrakásának a folyamata, ami szintén egy hosszabb folyamat, több réteg felrakásából és sütéséből áll. A speciális kályhák, igen magas hőmérsékleten, több féle programon dolgoznak és nagyon fontos, hogy mindig a megfelelő fokot és időt válasszuk egy-egy réteg sütésénél.

Lehetőség van a munka fehér próbájára, ami annyit jelent, hogy nincs még teljesen befelyezve, de már fog formája és szine van a koronának. Ez a próba is ajánlott, főleg nagyobb munkák, körhidak esetében, ugyanis egyszerűbb a javítás a félkész munka esetében.

Amikor a munka visszajön a technikushoz és ha minden rendben, akkor következhet az utolsó fázis a glazur felvitele, amitől szép fényes lesz a korona. 

A teljes kerámia korona alapozása és sütése szintén 3-4 munkanapot vesz igénybe, figyelembe véve a koronák számát, a munka nehézségi fokát, a próbákat.

 

                                                                              

Ahogyan Kant mondta: „Az esztétika mértékegysége az idő!” és milyen igaza volt, ha gyorsan dolgoztatjuk a technikusokat, nagyobb eséllyel hibázhatnak, kapkodhatnak, esetleg vékonyabbra szedik a fémet. A kerámikusnak is több időre van szükség a sütési folyamatokhoz. Biztosan vannak olyan pici, apró, ugymond hibák, amit első alkalommal nem vesz észre saját munkáján, viszont ha egy picit pihenteti és újra a kezébe veszi (pl. másnap) feltünhet neki, hogy ott még javíthat egy kicsit és akkor még tökéletesebb lehet a páciens mosolya!