“Za dobar posao je potrebno vreme” / „Jó munkához idő kell”

Proces rada ili “Za svaki dobar posao neophodno je vreme”

Prilikom posete stomatologa, uglavnom smo načisto šta će se dogoditi s nama. Međutim, ako nam je potrebna neka vrsta nadoknade zuba nije sigurno da znamo, šta mogu odraditi zubni tehničari, za koliko vremena i koliko probi će biti potrebno.

Pa da vidimo npr. kako se izgrađuje jedna proteza sa skeletom, koji je proces rada i koji koliko vremena zahteva.

U zakazano vreme stižemo kod stomatologa koji će uzeti otisak, kako sa donje tako i sa gornje vilice, bez obzira koja proteza će se izrađivati, donji, gornji ili oba. Osim toga, potrebno je da stomatolog uzme i otisak zagrižaja. Ovi otisci dolaze u našu laboratoriju gde je prvi proces rada uvod u evidenciju, otisci ulaze u gipsaonu gde se posle odabira odgovarajućeg gipsa otisci izlivaju. Na ove modele koleginica koja izrađuje proteze izradi šablone za zagrižaj i individualne kašike. Oni su potrebni da bi sledeći otisak bio što tačniji i koji je neophodan, da bi na kraju određenog posla pacijentu predali savršenu protezu.

Individualne kašike i zagrižajni šabloni se vraćaju stomatologu (to se mahom dešava nakon dva dana). Stomatolog ponovo uzima otisak tzv. funkcionalni otisak i određuje visinu zagrižaja. Otisak se vraća u laboratoriju na izlivanje. Nakon izvesnog vremena kada se gips dovoljno stegne, modeli se artikulišu, što znači, da pomoću artikulatora možemo imitirati položaj vilice pacijenta, i zatvaranje njegovih ustiju, pomeranje napred-nazad. Pošto je sve to gotovo, rad prelazi koleginici koja je zadužena za izradu skeleta. Prvo sledi planiranje da se odredi kako će se moći izvesti izrada skeleta.A zatim izrada radnog modela dubliranjem. Sledi modeliranje, pošto je ovo gotovo, sledi ulaganje. Sve su to ozbiljni i drugi radni procesi. Model za ulaganje se stavlja u peć i kada peć dostigne odgovarajuću temperature, onda sledi izlivanje .

Nakon završetka procesa izlivanja potrebno je sačekati dok se izliv ohladi i  samo posle toga se može raspakovati. Sledi proces izrade, koji je jedan jako pipav deo izrade skeleta i u sebi sadrži i upasiranje. Na kraju dolazi i poliranje da skelet ima lep sjaj. Ovi procesi rada zahtevaju oko 3 radna dana. Posle ovoga sledi izrada proteze.

 

                                                                                        

 

Koleginica koja izrađuje proteze već je unapred odabrala odgovarajuće zube na osnovu raznih merenja. Važno je naglasiti da naravno pacijent donosi konačnu odluku o formi, boji, ali to svakako uzimamo u obzir ovom prilikom kakva nam je forma lica, ne smemo zaboraviti ni godine starosti, a ni snežno beli zubi ne stoje dobro svima.

Koleginica priprema protezu ili proteze (potrebno je oko 2 radna dana), pa ga šalje na probu kod stomatologa. Ukoliko prilikom probe proteze bude sve u redu, proteza se vraća u laboratoriju na finalizaciju, ali ako je potrebna ispravka na uspostavljenoj protezi, onda uzimajući u obzir zahteve uradićemo izmene. Proteze ponovo dolaze do stomatologa na probu. Radije vršimo više proba i vršimo ispravak, jer ako je već izvršena finalizacija onda je mnogo teže menjati bilo šta, ali naravno nije nemoguće. Kada je pacijent zadovoljan onda proteza se finalizuje. Zadnja faza je poliranje proteze.

Ovaj ceo radni proces zahteva oko 8 radnih dana.

 Izrada gipsanih otisaka,individualnih kašika i šablona zagrižaja i vraćanje istih stomatologu

 2 radna dana

 Izlivanje funkcionalnog otiska , izrada skeleta

 3 radna dana

 Uspostavljanje proteze i proba kod stomatologa

 2 radna dana

Finalizacija proteze (ukoliko je sve bilo u redu) i predaja proteze

 1 radni  dan

 

I šta će se desiti ako se ovaj radni proces ubrza?

Pre svega treba da znamo:

1. Pacijentu je potrebna izvesna regeneracija desni posle vađenja zuba, ukoliko je bilo toga.

2. Stepen bola je manji ukoliko je rana već delimično zalečena.

3. Požurivanje ili preskakanje faza prilikom izrade može da ima uticaja na kvalitet proteze.

4. S druge strane pacijent se ne opterećuje psihički odjednom, te sve ove stvari ne treba odjednom da prevaziđe.

5. Pacijent ima-imaće vremena da se konsultuje sa svojim stomatologom, moći će se pripremiti da primi nove stvari, naime i psihički neko mora da prihvati da u ustima ima strano telo.

I na kraju treba misliti i na rad zubnih tehničara. Ako zahtevamo od njih da brzo izrade protezu, mogućnosti da pogreše su veće. Za rad zubnog tehničara zaista je istinita izreka:

“Za dobar posao potrebno je vreme”.

 

 

                                                                  

 

 

                                                               Munkafolyamat vagy „Jó munkához idő kell”

 

 

Fogorvos látogatása alkalmával talán többnyire tisztában vagyunk azzal, hogy mi fog velünk történni. Azonban, ha valamilyen fogpótlásra lenne szükségünk nem biztos, hogy tudjuk, mit mennyi idő alatt tudnak elkészíteni a fogtechnikusok, hogy mennyi próbára lesz szükség.

Nézzük pl. hogy hogyan is készül egy fémvázas fogsor, milyen munkafolyamatok vannak és mi mennyi időt vesz igénybe.

A megbeszélt időpontban megérkezünk fogorvosunkhoz, aki leveszi a lenyomatot, úgy az alsó ,mint a felső állkapcsunkról, függetlenül attól, hogy melyik  fogsor készül majd,   alsó, felső vagy mindkettő. Ezen kívül harapást is kell, hogy vegyen a fogorvos. Ezek a lenyomatok elkerülnek a laborunkba, ahol  a legelső folyamat a munka nyilvántartásba vétele, azután a lenyomatok bekerülnek a gipszelőbe, ahol a megfelelő gipsz kiválasztása után a lenyomatok kiöntésre kerülnek. Ezekre a modellekre, fogsorkészítő kolléganőnk elkészíti a harapási sablonokat és az egyéni kanalakat. Ezekre azért van szükség, hogy minél pontosabb legyen a következő lenyomat, ami elengedhetetlen ahhoz, hogy a munka végén tökéletes fogsort tudjunk átadni a páciensnek.

Az egyéni kanalak és a harapási sablonok visszakerülnek a fogorvoshoz ( ez általában két nap múlva történik meg). A fogorvos ismét  lenyomatot vesz-ún. funkcionális lenyomat és meghatározza a harapásmagasságot . A lenyomat  visszakerül a laboratóriumunkba,  majd  kiöntésre kerül.  Bizonyos idő eltelte után, amikor már a gipsz kellően megkötött, összeartikuláljuk a modelleket, ami annyit jelent, hogy artikulátor segítségével imitálhatjuk a páciens állkapcsainak helyzetét, szájának ki – be nyitását, csukását, oldalra, előre-hátra való mozgását.

Miután mindez kész, a munka átkerül a fémlemezt készítő kolléganőhöz. Először következik a tervezés, hogy hogyan is lesz kivitelezhető a fémlemez elkészítése. Majd a munkamodell készítése, dublírozással. Következik a modellálás,  miután az kész,  jöhet a beágyazás. Mindezek komoly és hosszú munkafolyamatok. A beágyazott munkamodell bekerül a kályhába, amikor a kályha eléri a megfelelő hőfokot, akkor következik az öntés. Az öntési folyamat végeztével várni kell, amíg az öntés kihűl és csak azután lehet kibontani. Következik a kidolgozási folyamat, ami egy nagyon aprólékos része a fémlemez készítésnek és magába foglalja a passzintást is. Végezetül pedig jön a polírozás, hogy a fémlemez szép fényes legyen. Ezek  a munkafolyamatok kb. 3 munkanapot igényelnek. Ezután történik a fogsorkészítés.

 

                                                                              

 

 

Fogsorkészítő kolléganőnk már előre kiválasztotta a megfelelő fogakat, különböző mérések alapján. Fontos kihangsúlyozni, hogy természetesen a páciens dönt a végső formáról, színről, de azért azt mindenképp vegyük ilyenkor figyelembe, hogy milyen az arcunk formája, a korunkról sem szabad megfeledkezni  és a papírfehér színű fog sem áll jól mindenkinek.

Kolléganőnk felállítja a fogsort vagy fogsorokat (kb. 2 munkanap szükséges a felállításhoz) majd elküldi a fogorvoshoz fogpróbára.  Amennyiben a fogpróbán minden rendben volt, a fogsor visszaérkezik a laborba lefőzésre, ha azonban javítani kell a fogfelállításon, akkor a kéréseket figyelembe véve elvégezzük a változtatásokat. A fogsorok ismét elkerülnek a fogorvoshoz próbára. Inkább többször próbáljunk és javítsunk, mert ha már megtörtént a fogsor lefőzése, akkor nehezebb bármin is változtatni, de persze nem lehetetlen. Amikor a páciens elégedett, akkor  a fogsor lefőzésre kerül. Az utolsó fázis a fogsor polírozása.

Ez az egész munkafolyamat kb. 8 munkanapot igényel:

 

A lenyomatok kigipszelés, egyéni kanál és harapási sablon készítése, ezek visszaküldése a fogorvoshoz

 2 munkanap

 a funkciós lenyomat kiöntése, a fémlemez elkészítése

 3 munkanap

 a fogsor felállítása, fogpróba a fogorvosnál

 2 munkanap

 a fogsor lefőzése (amennyiben minden rendben volt) és a fogsor átadása

 1 munkanap

 

 

És mi történik, ha ezt a folyamatot  nagyon megsürgetjük?

Elsősorban tudnunk kell

  1.  A páciens ínyének szüksége van némi regenerálódásra a foghúzás után, amennyiben volt ilyen.
  2. A fájdalom mértéke is kisebb, amennyiben a seb már némileg gyógyult. 
  3. A fázisok sürgetése vagy esetleges fázisok kihagyása kihatással lehet a fogsor minőségére.
  4. Pszichikai szempontból viszont nem éri egyszerre a terhelés a pácienst, azt  a sok új dolgot nem kell egyszerre feldolgoznia.
  5. A páciensnek  van – lesz ideje a fogorvosával konzultálnia, fel tud készülni az új dolgok fogadására, ugyanis pszihikailag is el kell fogadnia valakinek, hogy idegen test kerül a szájába.

Nem utolsósorban pedig gondolni kell a fogtechnikus munkájára is. Ha azt kívánjuk tőle, hogy gyorsan készítse el a fogsort, hibák ejtésének is nagyobb az esélye.

A  fogtechnikus munkájára nagyon igaz a mondás: „Jó munkához idő kell!”